تبلیغات
قـایـقی خواهـم سـاخـت - لطفا شأن او را بشناسید

قـایـقی خواهـم سـاخـتیکی از ضعف هایی که در جامعه ی ما وجود دارد، نوع نگاه آحاد مردم به نقش ولایت فقیه است. اکثر مردم جامعه  ی ما با وجود ارادت به مقام ولایت و ضرورت وجود ولی در جامعه، گمانشان این است که رهبری نقش اجرایی در تمام مشکلات جامعه دارد. یعنی اگر ناعدالتی در جامعه دیده می شود، رهبری که شخص اول کشور است، اگر واقعا نائب امام زمان است باید جلوی بی عدالتی ها را بگیرد و یا اگر فساد و گرانی و ... هست مقصر ایشان هستند.

مدتی پیش با یکی از کسانی که همین شبهه را داشت بحث می کردم و به او گفتم رهبر نقش اجرایی ندارد و طبق قانون شأن ولی فقیه با مسئولین متفاوت است. ولی فقیه حاکم اسلامی است و نقش او صرفا مرجعیت دینی و ولایت به معنی مراقبت از اسلام است. ایشان علمدار انقلاب هستند.

مدتی بعد این مطلب را در سایت ایشان دیدم که توصیه می کنم حتما بخوانید:

سوال دانشجویان از رهبری ؛

چرا همه‏ى مشكلات را به گردن نیروهاى خارجى (امریكاى بیچاره!) می اندازید. رهبر كشور، خود باید پاسخگوى مشكلات كشورش باشد، نه یك كشور بیگانه ...

پاسخ حضرت آقا ؛

كاملاً درست است.

اولاً امریكا خیلى هم بیچاره نیست؛ آن‏چنان هم كه بعضى خیال مى‏كنند، باچاره نیست! یك چیز میانه‏یى است. ما همه‏ى مشكلات را به گردن امریكا نمى‏اندازیم - مشكلات ما از خودمان است - منتها دشمن مى‏خواهد از این مشكلات حداكثر استفاده را بكند و پدر كشور و ملت را دربیاورد؛ این را هم نگوییم؟!

ما نمى‏گوییم اگر تورم هست، تقصیر امریكاست؛ نه، اگر تورم و كاهش قدرت خرید و كمبود اشتغال هست، چه كسى گفته تقصیر امریكاست؟ این تقصیر خود ماست، تقصیر مسؤولان است؛ اما اگر اسم امریكا را مى‏آوریم، مى‏خواهیم بگوییم گرگى كمین گرفته و پشت خم كرده تا به شما حمله كند؛ از این غافل نباشید . به مسؤولان مى‏گوییم ضعفها را برطرف كنید؛ به شما مى‏گوییم متوجه این دشمن باشید تا به شما حمله نكند. وقتى دزدى كمین كرده است، وقتى حیوان وحشى‏یى در كمین انسان است، وقتى دشمن سلطه‏گرى در كمین یك ملت است، یكى از وظایف اساسى و مهم مسؤولان و رهبرى كشور این است كه به مردم بگویند توجه كنید؛ و نیز كارهایى كه مى‏دانند جلوى آسیب دشمن را مى‏گیرد، به مردم بگویند و از آنها بخواهند؛ والّا نخیر، ما مشكلات داخلى كشور را به گردن امریكا نمى‏اندازیم.

اما این‏كه رهبر باید پاسخگوى مشكلات كشور باشد، البته همین‏طور است و شكى در این نیست ؛ قانون هم موازین پاسخگویى را مشخص كرده است. هر كس به هر اندازه كه حوزه‏ى اختیارات اوست، باید پاسخگو باشد. البته مسؤولیت مدیریت انقلاب با مدیریت اجرایى كشور فرق دارد؛ این را توجه داشته باشید. رهبرى طبق قانون اساسى در كشور مسؤولیت اجرایى ندارد؛ جز در زمینه‏ى نیروهاى مسلح . مسؤولیت اجرایى به عهده‏ى قواى سه‏گانه است، منتها مدیریت انقلاب - كه همان رهبرى باشد - مسؤولیت حفظ جهتگیرى انقلاب و نظام را دارد؛ باید مواظب باشد انقلاب و نظام از آرمانها منحرف و منصرف نشود؛ فریب دشمن را نخورد و راه را عوضى نرود؛ اینها مسؤولیتهاى رهبرى است . مسؤولیت اجرایى به عهده‏ى مسؤولان اجرایى است و هر كس مسؤولیتى دارد، باید طبق مسؤولیت خود عمل كند.

+جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه شهید بهشتى‌ 

1382/02/22

امام ما، انفلابی است نه دیپلمات...


نوشته شده در دوشنبه 30 بهمن 1391 ساعت 17:22 توسط ریحون نظرات |


(تعداد کل صفحات:[cb:pages_total]) [cb:pages_no]
Design By : Pars Skin