تبلیغات
قـایـقی خواهـم سـاخـت - خوش به حال روزه خورها!

قـایـقی خواهـم سـاخـت


"بسا روزه داری كه بهره ای جز گرسنگی و تشنگی از روزه داری خود ندارد و بسا شب زنده داری كه از شب زنده داری چیزی جز رنج و بی خوابی به دست نیاورد، خوشا خواب زیركان و افطارشان!"                   
   حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام- حكمت 154 نهج البلاغه

نگاهی كه به اطرافت بیندازی، می بینی هرسال یك هفته قبل از شروع ماه مبارك رمضان، خانواده ها به چه تكاپویی برای خرید گوشت و مرغ و برنج و روغن می افتند، همه می خواهند بدانند در ماه رمضان، سحری چه بخورند كه كمتر گرسنه شوند، چه بخورند كه در بین روز كمتر تشنه شوند، با شروع ماه مبارك هم، برنامه های آموزش آشپزی تلویزیون، دو برابر می شود، خانمها از صبح مشغول پخت انواع غذا برای افطاری و شام و سحری هستند، بعد از افطار هم كه از جلوی تلویزیون نمی شود تكان بخوری، با تمام شدن یك سریال باید به استقبال بعدی بروی، شاید فقط نیم ساعت وقت خالی داشته باشی كه نمازت را بخوانی، اگر هم بخواهی ثواب میهمانی دادن برای افطاری را ببری انقدر تجملات و اسراف و فخر فروشی به میان می آید كه عطایش را به لقایش ببخشی بهتر است.
به نظر شما هدف خداوند از واجب كردن روزه همین بود؟
مدتی قبل با دوستی هم صحبت بودم، گفت: شاید امسال روزه نگیرم، گفتم: چرا؟ گفت: به نظرم كار بیهوده ای است، از صبح تا شب، آب و غذا نخورم چه فایده ای دارد؟
راست می گفت، آن چیزی كه او از روزه داری دیده بود همین بود، گرسنگی و تشنگی، همان چیزی كه امیرالمؤمنین هم فرمود كار بیهوده ای است و خوشا به حال روزه خوران!
هدف یا بهتر است بگویم اهداف خداوند حكیم از واجب كردن روزه بسیار حكیمانه و زیباست، یكی از آنها این است كه وقتی كسی توانست جلوی میلش را بگیرد، وقت گرسنگی و تشنگی، صبر كند و رنجش را تحمل كند، نفسش هم به تبع جسمش عادت می كند وقت میلش به گناه صبر كند و اینگونه است كه روزه دار خود را تمرین می دهد و اگر حواسش باشد، تقوی را در خود ملكه می كند.
امیر المؤمنین در خطبه ی 192 اینگونه می فرمایند: "...خداوند بندگانش را با نماز و زكات و تلاش در روزه داری در روزهایی كه واجب شده است، ‌حفظ كرده است، تا اعضا و جوارحشان آرام و دیدگانشان خاشع، جان و روانشان فروتن و دلهایشان متواضع باشد، كبر و خودپسندی از آنان رخت بربندد...روزه گرفتن و چسبیدن شكم به پشت، عامل فروتنی است..."

پس قدر این روزهای غرق در رحمت الهی را بدانیم كه خداوند كریم اینگونه مهمانداری می كند كه حتی خواب ما را عبادت می نویسد، چه برسد به عبادات ما، اما ما چگونه مهمانهایی هستیم؟
در این مهمانی وی‍‍ژه ی خداوند قرار است همه ی فكر و ذكر ما خداوند باشد و خودسازی خود برای یك سال، نه  فقط تهیه ی افطاری و سحری و تماشای تلویزیون.
حیف اگر از این همه نعمت و رحمت استثنایی در این مهمانی فاخر بهره نبریم!نوشته شده در پنجشنبه 29 تیر 1391 ساعت 17:53 توسط ریحون نظرات |


(تعداد کل صفحات:[cb:pages_total]) [cb:pages_no]
Design By : Pars Skin